msza św.    aktualności    historia parafii    fotografie    dane kontaktowe


Dąbki, 5-12 marca 2017

Mk 4,1-11
Religijne kuszenia
"...powiedz, żeby te kamienie stały sie chlebem..."
Potrafimy już drukować w technologii 3D protezy narządów ludzkich. Niebywały rozwój nauki przeuswa granice tego, co dotąd wydawalo sie niemożliwe. Niektórzy mówią, że nauka jest już bliska odczytania "teorii wszystkiego", co jest we wszechświecie, a wielu wyciąga z tego wniosek, że jest już coraz mniej "miejsca" na Niepoznawalnego i Nieogarnionego, więc Bóg jest zbędną hipotezą dla wyjaśnienia życia. A przecież On nie jest żadną "czarną dziurą" niewiedzy, ani nową geometrią subkwantowej rzeczywistości bez czasu i punktu odniesienia. Ja doświadczam Jego obecności. Bóg "mówi" do mnie i to wcale nie wbrew możliwościom rozumu ani obok niego. Ja wciąż na nowo odkrywam cudowna Tajemnicę Życia, które się staje i której jestem głodny. Wciąż jest żywym Słowem - Logosem wszystkiego.
"... rzuć się w dół..."
Nawet w najbardziej świętych miejscach i sprawach trzeba zachować pokorę wobec praw rzeczywistości naturalnej, którą poznaję dzięki nauce. Często nam, ludziom bardziej zadomowionym w przestrzeni religijnej, np. księżom, katechetom, zaangażowanym wiernym wydaje się, że możemy dowolnie wkraczać w życie każdego człowieka interpretując wszystko w sposób "nadprzyrodzony" nie zważając przy tym na argumenty rozumu, którego racją przekonującą jest sam "blask prawdy" (veritatis splendor).
"jeśli oddasz mi pokołon..."
Mam wciąż nieodparte wewnętrzne przekonanie, że szukając i potrzebując coraz większej liczby nadzwyczajnych ewangelizacyjnych przeżyć oraz bezdyskusyjnych i charyzmatycznych ich animatorów pojawić się może w naszych przekonaniach wewnętrzna gotowość wysłania impulsów dla naszych kolan, by "oddać pokłon". Tym bardziej, jeśli dzięki temu wierni zapełniają stadiony. Wielki Post to zaproszenie do małych postów krytycznego spojrzenia na to, komu oddaję pokłon.
 

Ogłoszenia Parafialne


1. Msza św. w tym tygodniu we wtorek, czwartek, piątek i sobotę o godz. 17'00 oraz w środę o godz. 8'00.

2. Droga Krzyżowa w piatek o godz. 16'30. W tym tygodniu rozważania poprowadzi młodzież z naszego gimnazjum. Gorzkie Żale śpiewamy w niedzielę po pierwszej mszy św. (ok. g. 10'00)

3. Na spotkaniu rady parafialnej zapisaliśmy w kalendarzu m.in. termin rekolekcji wielkpostnych. Rozpoczniemy je w trzecią niedzielę wielkiego postu, 19 marca i zakończymy w środę. Przed południem będą spotkania z dziećmi szkolnymi, a po południu z dorosłymi. Rekolekcje poprowadzi o. Piotr Włodyga, benedyktyn. Szczegóły podamy w przyszłą niedzielę.

4. Przygotowujemy się już do dekoracji wielkanocnych w naszym kościele. Dzisiejszej i nastepnej niedzieli po mszy św. bedziemy zbierać do puszek fundusz potrzebny na ten cel.

5. Intencje mszy św. można zamawiać w biurze parafii codziennie po liturgii.


 Ludzkiego i Bożego ciepła życzę wszystkim!

 

                                                                             ks. Andrzej Pęcherzewski, proboszcz